» » » Nová živnost nebo porušování zákonů a předpisů?

Nová živnost nebo porušování zákonů a předpisů?

Pokud chce kterýkoliv občan České republiky zahájit jakoukoliv živnost, musí se seznámit s podmínkami její registrace a požadavky kladenými na její provozování. Případně musí složit odborné zkoušky, prokázat odpovídající vzdělání, praxi, atd.

Nehájíme cech taxikářů, i mezi nimi se najdou černé ovce a jsme si vědomi toho, že jejich pověst ve veřejnosti není nejlepší, i když to můžeme z největší části připsat mediální kampani, ve které jsou taxikáři vděčným bulvárním tématem. Zároveň však odmítáme hysterii, kterou soustavně rozpoutává současný ministr financí. Ten v zájmu dosažení svých sobeckých cílů neváhá rozeštvávat celý národ. Když potřebuje terč pro svoje útoky tak označí za podvodníky jednou hostinské i když jsou z malé vísky a ve výčepu jim párkrát do týdne usedá hrstka štamgastů, podruhé maloobchodníky, e-shopy a aktuálně lékaře, kteří jistě také všichni podvádějí při ošetřování pacientů. Takové výroky jenom zhoršují vztahy mezi lidmi a rozdmýchávají závist a nedůvěru již tak hluboce zakořeněné v našem národě.

Živnost podléhá registraci, podléhá kontrolám, které jistě příslušné orgány vykonávají. Najednou se tady však objeví skupinka, která by ráda vydělávala, což se pochopit dá, ale způsobem, který ostatní živnostníky a podnikatele vyloženě znevýhodňuje, a to se nedá nejen pochopit, ale hlavně se to nedá omluvit.

Společnost Uber maskuje svoji činnost prohlášeními, že zprostředkovává spolujízdu mezi běžnými účastníky silničního provozu v rámci v rámci jejich soukromé, předem plánované cesty.

Řidiči takto najímaní však nejsou běžnými účastníky silničního provozu, ale jsou najímáni za účelem výdělečné činnosti, a to komerční přepravy osob, což je dle silničního zákona definice taxislužby. Tímto jednáním společnost Uber vlastně vybízí své partnerské řidiče, aby porušovali zákon o silniční dopravě, živnostenský zákon, občanský zákoník, zákon o cenách, magistrátní vyhlášky a mnoho dalších právních předpisů. Z právního hlediska lze tuto činnost hodnotit jako spolupachatelství v trestné činnosti.

Pokud platí rovnost před zákonem, jako základní princip právního státu, musí pro všechny občany platit stejná pravidla. Nejinak tomu musí být i v případě zajišťování placené přepravy osob. Trapné výmluvy a obcházení zákonů nechme vládním politikům, rovné podnikatelské prostředí buď je anebo není a mělo by být zajišťováno těmi úřady a úředníky, které si konec konců platíme z našich daní. Pokud tomu tak není a úřady jsou liknavé budeme je muset trochu povzbudit a připomenout jim jejich povinnosti dané zákonem.

Petici za zrušení UBERU v České Republice můžete podepsat zde

Komentáře

  1. Elena Jahodová
   27 Únor 2017 23:37 Odpovědět Citovat

   Souhlasím, já to rozhodně udělám, EJ

  2. Roman Pata
   19 Únor 2017 17:09 Odpovědět Citovat

   Děkuji panu doktorovi za tento článek. A vyzývám všechny, kdo to myslí s tímto povoláním opravdu vážně a seriózně, aby se podepsali pod petici.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.