SPR-RSČ » Publikace » Blog Republikánů » Duo AB, MZ v miliardové kauze

Duo AB, MZ v miliardové kauze

zeman

Duo AB, MZ v miliardové kauze, která jednoho nezajímá a druhého se netýká, o které však ani jen neví!

Při setkání prezidenta Miloše Zemana s ministrem financí a předsedou hnutí ANO na Hradě prohlásil prezident, že ho skandál kolem podvodného čerpání dotací na Babišovu farmu vůbec nezajímá, že se desítkami milionů nebude zabývat, protože ho zajímají jen kauzy nad miliardu korun.

Dokonce přijal pozvání majitele Agrofertu do Čapího hnízda, a aby vypadal co nejvíce lidově, tak se kolem něj bude povinně usmívat co nejvíce dětí z Klokánků, kterým nedávno jeho hostitel v roli ministra financí jakoukoliv podporu odmítal.

Celá tato maškaráda má jediný cíl, zakrýt temná místa a to nejen v historii ministra, ale i prezidenta a jejich vzájemnou a pro stát neblahou spolupráci. Zároveň si ale povšimněme i kouzelných proměn novinářů, kteří třeba před lety Babiše kritizovali coby redaktoři Lidových novin a dnes jsou zaměstnáni v mediální skupině MAFRA.

Přesto, že kolem sebe pan Babiš systematicky buduje rozsáhlý bezpečnostní aparát složený z policistů a rozvědčíků a udržuje naprosto neomluvitelné přátelské vztahy se státním zastupitelstvím, tu a tam přeci jen nějaké to bahno vyplave i na povrch.

Tento případ je přes všechno zlehčování dost závažný na to, aby odhalil pravou tvář nepolitického politika, který na billboardech zvěstoval lehkověrným, že vyčistí českou politickou scénu. Jeho seriál lží již takřka zlidověl.

Současné souznění pánů Zemana a Babiše má své počátky již dávno. Za vlády sociální demokracie se díky využívání dobrých kontaktů s politiky, rozuměj jejich uplácení, stal z udavače tyjícího z odkazu svého předka, komunistického pohlavára, snad nejbohatší, rozhodně však nejvlivnější český podnikatel. A to vše pod taktovkou současného prezidenta.

Právě zde se dostáváme i k druhému aspektu všech zločinů spáchaných vládnoucí garniturou na naší zemi. Novináři a jejich veletoče třeba z kritiků Babiše na jeho zaměstnance a patolízalské lokaje. Je jedno, jestli to je bývalý redaktor Lidových novin, Jaroslav Plesl, který v komentáři „Nic moc“ z 18. 12. 2001 vyslovil o prodeji pochybnosti. „Vážné otázky vyvolává rozhodnutí prodat za 11,7 miliardy korun ropnou společnost Unipetrol domácímu koncernu Agrofert, za nímž stojí podnikatel Andrej Babiš. Není totiž jasné, kde chce Babiš získat peníze na zaplacení.“ Z toho je totiž dnes šéfredaktor Babišovy MF DNES a proto zpívá úplně jinou písničku. Stejně jako mnoho jiných.

Na začátku roku 1999 provedla Zemanova vláda čistku ve vedení Unipetrolu a generálním ředitelem se stal Pavel Švarc, který do té doby vedl Lovochemii součást Agrofertu. Přitom Unipetrol tehdy patřil mezi pět nejziskovějších společností v republice, a tudíž provedení čistky ve vedení bylo naprostým podnikatelským nesmyslem, pokud ovšem nešlo o získání kontroly nad ním.

To připomíná nedávné čistky, které prováděl ve svém resortu tentokrát Babiš již coby člen vlády. Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš. A to již panu Babišovi v jeho úsilí nahrávalo celé trio státních činitelů, ministr průmyslu a obchodu Grégr, jeho pravá ruka a bůhví co ještě náměstkyně Vlasáková a samozřejmě předseda vlády Zeman.

A vzápětí do vedení Unipetrolu naskákali další tři Babišovi fámulové Landa, Přibyl, Kuliha.

Tehdy týdeník Respekt napsal, že „tvrzení, že Babiš (nebo tajemný majitel, který stojí za ním) promyšleně tuneloval státní firmy či obchodoval na úkor státních podílů ve prospěch Agrofertu, se nedá prokázat, ale nejde ani vyvrátit – kvůli neprůhledné struktuře podniků“. Inu také týdeník Respekt zpívá novou písničku a to svého majitele mediální skupiny MAFRA. Komu patří tento mediální gigant? Hádejte, můžete jednou.

A začal celý seriál dezinformací a lží a to se psal rok 2001. Je vidět, že majitel Agrofertu má i v tomto oboru letitou praxi.

V prosinci 2001 Zemanova vláda prodala většinový podíl Unipetrolu Agrofertu za jedenáct a půl miliardy korun. Ačkoliv privatizační komise vybrala nabídku britské společnosti Rotch Energy, která byla o dvě a půl miliardy vyšší. Stát tedy mohl získat čtrnáct miliard korun.

Finanční trh reagoval jednoznačně propadem akcií Unipetrolu z obavy o netransparentnost nového vlastníka. Již v únoru 2002 klesla cena akci z padesáti pěti na pouhých třicet korun.

Babiš neustále otálel se zaplacením, a posléze začal vydírat na vládě ještě další ústupky.

Následně se hovořilo o „zpackané privatizaci“, „ostudě“ a „fiasku Grégrovy české cesty“. A opět na čele byl Respekt, který 9. 9. 2002 konstatoval, že privatizace chemického průmyslu skončila krachem. „Co nedávný ministr průmyslu Miroslav Grégr vymyslel a premiér Miloš Zeman prosadil, leží v troskách.“ Inu to byla ještě doba, kdy Respekt měl možná respekt, avšak kdeže dávné sněhy jsou.

Právě tato kauza byla miliardami přímo protkána, že by prezidenta zajímaly kauzy jeho letitého sponzora až od stovek miliard?

Proběhl i druhý prodej Unipetrolu a vzhledem k tomu, že se na něm podílel zesnulý Gross se stále aktivním Babišem, nelze se divit, kde Gross ke stovce milionů přišel. Nejspíše při rozsáhlé korupci, nejspíše organizované Babišem, kterou v Polsku vyšetřovala jak prokuratura, tak polský parlament.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.