SPR-RSČ » Publikace » Autorské články » Kam zmizelo TTIP?

Kam zmizelo TTIP?

Naše přísloví „Co je šeptem, to je s čertem“ je v tomto případě zcela namístě.  Hlavním cílem TTIP totiž je odstranit regulatorní „překážky“, které omezují zisky, které by mohly mít nadnárodní společnosti na obou stranách Atlantiku. Na veřejnost se dostaly pouze kusé a částečné informace ze zamýšlené smlouvy. Přesné znění je tajné a všichni účastníci vyjednávání jsou vázáni mlčenlivostí. Dohoda nesmí být projednávána s veřejností a několik let po jejím uzavření (pokud to dopustíme) bude její přesný obsah stále veřejnosti utajen. A proč? Můžeme jen tušit, že obsahuje věci, které nás omezují a jsou nevýhodné.

Pro mě osobně zní naprosto děsivě skutečnost, že nadnárodní společnosti budou moci žalovat stát za újmu na zisku. Přeloženo – pokud se vláda rozhodne, že zvýší minimální mzdu nebo odvody na zdravotní pojištění, zkrátí pracovní dobu, zvýší daně nebo cokoli jiného – zahraniční společnost ji bude žalovat za ušlý zisk, což znamená, že vyšší mzdy pro nás vyšší nikdy nebudou, neboť je zaplatíme my všichni. Navíc stát dostane pokutu a bude muset zahraniční společnost odškodnit, tyto částky budou jistě dosahovat ohromující výše. To je přece do očí bijící omezování suverenity státu. Stát bude jen loutka ovládaná nenasytnými společnostmi. Nedokáži tedy pochopit, proč náš ministr průmyslu a obchodu, pan Mládek tuto dohodu podporuje a bohužel není sám, takových je v současné vládě vícero.

Neméně závažným problémem, v případě schválení TTIP, je také kvalita potravin a dalšího zboží, které by se k nám dováželo. Vzájemně by se uznávaly standardy, které jsou mimo EU podstatně nižší. Respektive, dovážené výrobky by mohly mít kvalitu nižší, zatímco ty lokální by musely nadále splňovat současné standardy, čímž jsou automaticky dražší. Namísto podpory lokálních zdrojů tak elegantně sklouzneme k podpoře zahraničních zdrojů a výrobků. Naši vlastní, nejen čeští výrobci přijdou o odbyt, automaticky budou muset výrobu ukončit z důvodu nemožnosti konkurence v ceně, a jsme … víte kde, už máme nakročeno.

Diskutabilních bodů je v připravované dohodě více. Avšak čím více je ticho po pěšině, tím větší jsou mé obavy z jejího tichého schválení. Proč o tom politici nediskutují s občany? Rozhodují v tichosti a tajně o osudech milionů lidí, kteří pro ně nic neznamenají. Děsivé. Občané by měli být vždy a za každých okolností na prvním místě, vždyť každý politik je zaměstnancem nás - občanů.

Závěrem říkám jasné ne TTIP. Soudný člověk, by neměl ani na chvíli uvažovat, že by snad pro nás mohla být přínosem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.