SPR-RSČ » Publikace » Autorské články » Pomoc, nemám kde parkovat!

Pomoc, nemám kde parkovat!

Také se vám to občas stává? Nebo spíše každý den? Pak patříte mezi ty, kteří sice vlastní automobil, ale nemají své parkovací stání. Že to má obec nebo město vyřešit? Ne, ne. Tohle by si měl každý majitel automobilu vyřešit sám, je to naše zodpovědnost. Srovnám to s postelí. Jdete do obchodu, koupíte si postel. Dobrovolně a rádi. A kam tu postel umístíte? Přece do svého bytu, domu nebo do pronajatého bytu či domu. Napadlo vás někdy koupit si postel a postavit si ji na chodník nebo přímo na silnici před dům? To by byl asi poprask! Na to musíte mít povolení zvláštního užívání komunikace, přitom velikost postele je srovnatelná s velikostí automobilu tak proč by to mělo vadit? Kdo nám dal právo postavit si vlastní auto na silnici, která není naše? Každý, kdo si pořídí automobil, ať už fyzická nebo právnická osoba, by měl prokázat, že má pro každé své auto vyhrazený prostor na parkování. Buď místo na svém pozemku, garáž nebo pronajaté místo v garáži.

Už to slyším: „Ale autem přece jezdím a potřebuji parkovat i jinde.“ Ano, to je správný postřeh. Pro tyto případy je dočasné parkování zabezpečeno městem na silnicích a parkovištích, která vybudovaly obce/kraje/zaměstnavatel. A když se pak vrátím domů, zaparkuji zase na svém soukromém místě. Je to jednoduché.

Další námitka „Nemám možnost svého parkovacího místa, garáže jsou daleko a nemám ani peníze, abych si koupil pozemek na parkování svého auta.“ V pořádku, v tom případě je nasnadě jiné řešení. Pokud již automobil chci a skutečně nemám možnost svého soukromého prostoru, pak je nutné hradit obci/kraji/státu, dle svého bydliště, nájemné za parkování na ulici, tedy za zábor veřejného prostoru po celou dobu užívání automobilu a za každý automobil, který vlastním. Auto si každý z nás koupil zcela dobrovolně a rád. Mám-li několik desítek nebo stovek tisíc korun na koupi automobilu, pak musím počítat s dalším výdajem na jeho parkování. Peníze, které by obec/kraj/stát takto získal, by mohly být následně použity na vybudování dalších parkovacích stání, obnovu silnic, chodníků a cyklostezek. To je fér, ne?

Tento návrh bych ráda dala do diskuze, neboť spousta lidí má pocit, že obec nebo město je povinno jim umožnit parkování a nejlépe u jejich vlastního domu. Znovu tedy říkám, ne, není to povinnost obce. Obec přece nikoho nenutila, aby si koupil tři auta do rodiny. Je to povinnost každého z nás si vlastní parkování zajistit. Parkovací stání není levná záležitost, vyjde minimálně na 50 až 100 tisíc korun na jedno stání. Kde je spravedlnost, když někteří mohou blokovat třemi auty celoročně, 24 hodin denně veřejný prostor "někde" v obci zcela zdarma a jiní vynaložili nemalé finance a úsilí na parkování všech svých automobilů. Jak se mají cítit, když potřebují vyřídit nutné záležitosti v obci a nemají kde postavit auto na půl hodiny. Vy snad nemáte pocit, že je něco špatně?

Rezidentní parkovací zóny nic nevyřeší. Zvýhodněná skupina obyvatel, která tato stání získá sice může parkovat v oblasti svého bydliště, problém budou mít, když pojedou do práce, kde jsou také parkovací zóny, kde zaparkují? Kruh je uzavřen a to co je v jedné části zvýhodní, to jim v jiné části ublíží.

Parkovací zóny mají také vedlejší efekt, kterým je krach drobných obchodníků, řemeslníků a poskytovatelů služeb v dané oblasti. Když chci jít nakoupit, chci jít do kadeřnictví, chci jít cvičit – oh, pomoc, nemám kde parkovat. Jak to jenom vyřešit? Cestou nejmenšího odporu - nakoupím ve velkém nákupním centru, které mi parkování nabídne. Využiji služeb kadeřnictví a fitness centra, která jsou ve velkém nákupním centru. Pak už ale nepůjdu nakoupit pečivo do malé příjemné pekárny na rohu, nestavím se u malého stánku s lokální čerstvou zeleninou, musím se vzdát své oblíbené kadeřnice, atd. Bohužel nebudu sama a tak města brzy zůstanou prázdná, opuštěná. Pouze trvale bydlící obyvatelé místní drobné podnikatele „nevytrhnou“. Promyslel někdo důsledky rezidentního parkování?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.