SPR-RSČ » Publikace » Blog Republikánů » Stalin, volby a předvolební průzkumy

Stalin, volby a předvolební průzkumy

Krajské volby se nezadržitelně blíží a já jsem měl už dlouhou dobu v hlavě myšlenku sepsat text – takovou otevřenou výzvu „použitelným“ politickým stranám ohledně problému sčítání volebních hlasů. Nakonec jej publikuji v této podobě na webu strany, za níž budu i kandidovat v nadcházejících krajských volbách.

Pravděpodobně víte, kdo byl autorem citátu „Volby nerozhodují voliči, ale ti, co počítají hlasy.“ Ano, byl to Josef Stalin. A jeho slova v této věci platí i dnes. Sčítání volebních lístku je svým způsobem to nejkritičtější místo ve volebním procesu, místo, které je pro obyčejného občana-voliče v posledku zcela neprůhledné. Před každými volbami některé strany burcují své příznivce, aby se přihlásili do okrskových volebních komisí a pomohli pohlídat regulérnost voleb. Obava o regulérnost je na místě: „připsat čárky“ té které straně lze snadno a dělají to bohužel stoupenci stran systémových i antisystémových. Je to tedy důležité slabé místo k ohlídání, ale není jediné. Nevím přesně, jakým způsobem a skrz jaké procesy probíhá sčítání na „vyšších úrovních“ a sčítání finální, ovšem pokud je mi známo, obyčejný volič nemá možnost jej nijak sledovat. Dostane prostě jen finální tovar v podobě konečného výsledku a hotovo. Bude to samozřejmě znít trochu konspiračně, ale kde my, obyčejní voliči, vezmeme jistotu, že tato finální sčítání jsou zcela regulérní a že se v nich počty hlasů nijak neupravují podle zájmů mocných? Proto se domnívám, že by mělo být zákonem ustanoveno, aby bylo občanům (nejspíše zástupcům jednotlivých stran) umožněno být přítomni jako pozorovatelé u procesu finálního sčítání hlasů, s tím, že by byli předem seznámeni s jeho postupem a v rámci možností tak na něj mohli dohlédnout. Byla by to navíc příležitost k větší participaci obyčejných občanů, jejichž veškerá politická aktivita většinou začíná a končí vhozením volebního lístku do urny (pokud k volbám vůbec jdou), na politických a přidružených procesech týkajících se správy a fungování státu.

A když se dotýkám voleb, nemohu také nezmínit ještě jednu záležitost: předvolební průzkumy. Mám za to, že měsíc až dva před jakýmikoliv volbami by měly být zakázány. Proč, to za mne již dávno na svém blogu shrnul Novopatriot, ale pro ty, kterým se jeho článek nechce číst, lze shrnout velmi stručně a jednoduše: průzkumy lze snadno zfalšovat, tvořit je na objednávku a hlavně, volič se má rozhodovat podle programu a činnosti stran a nikoliv podle průzkumů, kterými lze voliče velmi snadno manipulovat.

Předkládám tedy oba body – jak transparentnost sčítání hlasů, tak zákaz zveřejňování předvolebních průzkumů 1-2 měsíce před volbami – ke zvážení, zda je nezařadit do podrobnějšího programu republikánů, pokud tam ještě nejsou. Zatím budu doufat, že nadcházející krajské volby i přesto proběhnou dostatečně regulérně právě i díky těm členům volebních komisí, kteří na jejich regulérnosti mají opravdu zájem. U členů volebních komisí za Republikány o tom nemám nejmenších pochyb.

Autor článku: Jakub Moravčík

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.