Kam s ním?

Zcela vědomě používám stejný název jako Jan Neruda v 19. století. Na rozdíl od pana Nerudy však nemluvím o odpadu, ten má v dnešní době jasně stanovená pravidla – třídění, pravidelné svozy atd. Má otázka se týká politiků, kteří v krajských a senátních volbách nezískali od menšiny volících občanů dostatek hlasů a v politické kariéře tak již dočasně nemohou pokračovat. Co bude dělat pan Michal Hašek z Jihomoravského kraje? Sám dobrovolně souhlasil, že nebude ani v Radě JmK. Fakt, jako dobrovolně? Nebo to spíš bylo – tak dobrá, ale co za to? Média mlčí, místečko už se někde chystá. Kterýpak to bude podnik a jaké lukrativní místo? Co třeba generální ředitel ABC, s.p., nebo mediální poradce generálního ředitele XYZ, a.s. a nebo vytvoříme místo ředitele pro poradce poradců ředitele. Jsou to jen fiktivní odhady, výplod mé hlavy, pouze pro ilustraci. Ale jen si vzpomeňme na exministra obrany, Jaroslava Tvrdíka. Po ukončení funkce dostal ještě lépe placené místo ředitele Českých aerolinií, v současné době dělá volebního manažera ČSSD. Vzhledem k množství financí vynaložených touto stranou na každé volby je to super job. Exministr zdravotnictví, Tomáš Julínek, po ukončení funkce senátora získal výborně placené místo v nemocnici v Boskovicích. Jeho místo bylo nedávno zrušeno a mladým lékařům tak mohla vzrůst mzda. Michael Žantovský, tiskový mluvní Václava Havla, velvyslanec v USA, předseda Občanské demokratické aliance, poté senátor, následně velvyslanec v Izraeli, velvyslanec ve Velké Británii a v současné době ředitel knihovny Václava Havla. To jsou velmi lukrativní místa. Příkladů by se našlo mnohem více.

Otázka „kam s ním“ se netýká jen politiků, které vidíme a jsou nám mediálně prezentováni. S výměnou hejtmana v každém kraji se obmění všichni náměstci a velmi záhy i veškeré vedoucí pozice na celém krajském úřadě, jistě i spousta členů v mnoha představenstvech vybraných společností. Kdo uvolněnou funkci či místo zastoupí je již nyní známo, ale zajisté proběhne seriózní výběrové řízení na nové, lepší zaměstnance. Problém je vždy, kam s člověkem, který se již nehodí? Je třeba jej „usadit“ tam, kde nebude mnoho škodit, nebude tolik na očích, ale současně bude mlčet o případných špínách, které se kde dějí. Jak jej umlčet? Výborným finančním ohodnocením. Nejsou taková usazení „dočasně vysloužilých politiků“ příčinou narůstání státního aparátu (zvyšování počtu zaměstnanců ve státní správě)? Nevím, nemám podloženo, ale jistou souvislost tam vidím.

Tímto způsobem se nám obměňují vedoucí pozice ve státě poměrně často. Další výměna proběhne za rok po parlamentních volbách na všech ministerstvech a v roce 2018 se těšíme na „ano, bude líp“, na obecních úřadech, magistrátech, dopravních podnicích, technických službách apod. Co mě netěší je skutečnost, že taková výměna není vždy k lepšímu. V mnoha případech se stává, že nový vedoucí pracovník je úplným nováčkem v daném oboru, brzdí nová řešení, čímž se nám namísto lepších služeb a pokroku dostává jen větší a větší byrokracie. Zabránit však tomu nelze. Ať již ve volbách zvítězí kdokoli, vždy si na dobrá místa dosadí „ty nejlepší?“ lidi.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená * jsou povinná.